MISJA FUNDACJI
Poprawa warunków życia osób w wieku 75+, które ze względu na osamotnienie, brak wystarczających środków finansowych oraz występujące schorzenia, nie są w stanie same zaspokajać swych potrzeb, by żyć godnie.
ROK 2020
MARZEC
W drugiej połowie marca 2020r do Polski dopływają bardzo niepokojące relacje z Włoch. Każdego dnia media informują o setkach nowych zakażeń i lawinowo rosnącej liczbie zgonów wśród najstarszych obywateli. 21 marca powołujemy Akcję. Polska dopiero wchodzi w falę i nikt nie wie z jaką gwałtownością wirus zaatakuje u nas, ale mamy świadomość jak czarny może to być scenariusz. Organizujemy akcję wparcia zakupowego, aby przynajmniej niektórzy Seniorzy mogli pozostać w domach. Jako inicjatywa oddolna nie posiadamy własnej osobowości prawnej, więc podejmujemy współpracę z Fundacja Warsaw Legend by móc podpisywać umowy, a także weryfikować i ubezpieczyć Wolontariuszy.
KWIECIEŃ
Pod skrzydłami Fundacji Warsaw Legend podpisujemy umowę z CPS Śródmieście oraz OPS Ochota w ramach Dzielnicowego Zespołu Wsparcia. Rozwozimy paczki żywnościowe i codziennie przyjmujemy nowe zgłoszenia. Wśród nich stykamy się z emerytami żyjącymi w skrajnym ubóstwie, zupełnie bezradnymi wobec zmieniającej się rzeczywistości. Ich skromne środki i ograniczenia związane z wiekiem nie pozwalały na zrobienie zapasów. Zamknięcie ośrodków dziennego pobytu odebrało najbiedniejszym ciepłe posiłki. Na początku kwietnia podejmujemy kolejne wyzwanie – zakładamy internetową zrzutkę i zaczynamy dowozić naszym Podopiecznym obiady.
MAJ
Pandemia nie odpuszcza. Pod naszą stałą opieką obiadową jest około 50 Seniorów. Zapewniamy każdemu 6-7 posiłków tygodniowo. Są to osoby ze świadczeniami emerytalnymi około 1200zł, w tym osoby 90+, po amputacjach, niewidome bądź niedowidzące, schorowane. Wszystkie przyjmują pomoc z wdzięcznością i niedowierzaniem. Proszą by o nich „nie zapomnieć”. Otwieramy na Mokotowie Tranzytowe Okienko. Przyjmujemy dla Seniorów dary, szczególnie chętnie maseczki, rękawiczki i żele antybakteryjne, chodziki, balkoniki. Współpracujemy ze Stowarzyszenie Syntonia w zakresie wsparcia psychologicznego i Fundacją Prometeusz Dla Seniorów w kwestii dofinansowania do recept. My z kolei obejmujemy Ich Seniorów wsparciem obiadami. W międzyczasie remontujemy pierwsze mieszkanie socjalne na warszawskim Starym Mokotowie. W Akcji bierze udział ponad sto osób. Wspólnymi siłami udaje się mieszkanie gruntownie oczyścić, odkazić, położyć kafelki, odmalować i w pełni wyposażyć. Panu Włodzimierzowi organizujemy pomoc medyczną i opiekę socjalną. Jesteśmy wstrząśnięci, ale już widzimy jaki jest potencjał Grupy. Do Akcji dołącza Przemek Kossakowski. Przez kilka kolejnych tygodni jeździ z nami do Seniorów i spisuje swoje spostrzeżenia. Na naszą zrzutkę w czasie 24h od publikacji wpływa ponad 14 000zł. To 1200 obiadów!
CZERWIEC
W kolejną obiadową sobotę dołączają do nas także Martyna Wojciechowska i Janek Pirowski. Dzięki Nim do Akcji włączają się kolejne osoby. Podejmujemy się kolejnego remontu i wyposażenia mieszkania na Muranowie. 84-letnia Pani Alicja od lat nie ma w kuchni bieżącej wody, sufit po zalaniu sypie się na głowę, sprzęt AGD jest niesprawny, gaz się ulatnia, a po mieszkaniu biegają robaki. Dalej prowadzimy akcję obiadową, a naszych Podopiecznych wyposażamy w środki czystości, wymieniamy stare zniszczone i niedziałające sprzęty, pozyskujemy i wstawiamy mikrofale by mogli odgrzewać nasze obiady.
LIPIEC
Staramy się pozyskiwać firmy dla wsparcia naszej Akcji, ale chyba lepiej nam wychodzi pomaganie niż fundrising. Otrzymujemy wyróżnienie Plebiscytu ‘Dobro Wraca z TOK FM’. Od lipca do obiadów kupujemy jajka i owoce. Rozpoczynamy kolejny remont kuchni tym razem na Mokotowie. Pandemia się wycisza. Zabieramy naszych Podopiecznych na spacery, nad jezioro, do lasu, na ryby. Niektórzy z nich latami nie wychodzili z domu.
SIERPIEŃ
Do Akcji dołączają Rafał Jonkisz i Miejski Drwal, my z radością witamy każdego kto chce z nami rozwozić obiady. Mamy dużo czasu dla naszych Podopiecznych. Możemy się zaangażować w rozwiązywanie Ich problemów. Zacieśniamy też współpracę z innymi organizacjami charytatywnymi. Cieszy nas efekt synergii – nasi wspólni Podopieczni są naprawdę dobrze zaopiekowani.
WRZESIEŃ
Pandemia wraca, mamy 70ciu Podopiecznych na stałej liście obiadowej. Z powrotem wprowadzamy restrykcyjne standardy epidemiologiczne i na szybko doposażamy kolejne mieszkanie socjalne na warszawskiej Starówce. Ograniczamy wchodzenie do mieszkań, zawieszamy dalsze remonty i przeprowadzamy tylko niezbędne naprawy.
PAŹDZIERNIK
II fala. Do Akcji dołącza Zielona Skrzynka. Co tydzień zaopatruje naszych Podopiecznych w dziesiątki kilogramów owoców i warzyw. Obejmujemy opieką 7 Podopiecznych OPS Włochy. Pani Maria zgłasza się sama z prośbą o wsparcie. Budżet dzienny w wysokości 2zł przeznacza na puszkę czerwonej fasoli. Po publikacji postu na stronie grupy rusza lawina pomocy. Parapet Tranzytowego Okienka nie stygnie, cała Warszawa szykuje weki dla Seniorów, a na konto zrzutki wpływa 300 000zł. Mamy pieniądze nie tylko na jedzenie, ale i na badania i pilne prywatne wizyty lekarskie! Otrzymujemy setki telefonów i wiadomości od osób solidaryzujących się z Akcją. Podwajamy liczbę Podopiecznych. Fundacja STOCZNIA przygotowuje dla naszych Seniorów materiały do ćwiczenia pamięci. Firma Holistic Polska funduje nam pakiet 100 obiadów. Od Szkoły Podstawowej “Chocimska” i firm cateringowych otrzymujemy wsparcie w postaci około 200 posiłków tygodniowo.
LISTOPAD
Mamy już 115 Podopiecznych na stałej liście obiadowej. Wraz z przyjęciem prawie 50 nowych osób mnożą się sprawy organizacyjne. Każdy Senior wymaga indywidualnego wsparcia. Listopad to okres bardzo wytężonej pracy. Potrajamy liczbę Koordynatorów dzielnic. Spółdzielnia Socjalna WOLA udostępnia nam na soboty lokal Cafe PoWoli. Szukamy magazynu by pomieścić wszystkie dobra. Fala wsparcia nie maleje, odbieramy paczki Okienkiem, pocztą i paczkomatem. Firmy przekazują nam artykuły spożywcze całymi paletami. Otrzymujemy również pieczywo. Rozpoczynamy akcję Fryzjer u Seniora i podpisujemy umowę o współpracy z OPS Wola.
GRUDZIEŃ
Organizujemy naszym Seniorom podarunki Mikołajkowe i martwimy się o Święta. Wiemy, że spędzą Boże Narodzenie samotnie. W tym roku nie będzie instytucjonalnych Wigilii. Na szczęście zgłaszają się firmy i organizacje, które tak jak my chcą podarować starszym osobom uśmiech. Na okres przedświąteczny otrzymujemy do dyspozycji magazyn, cały Ursynów szykuje dla nas paczki świąteczne, firmy i Rodzice z SP Chocimska fundują indywidualne podarunki dla każdego Podopiecznego, dziesiątki dzieci i dorosłych wypisują życzenia, otrzymujemy ozdoby, stroiki, choineczki, pierniczki, makowce, dziesiątki pięknie opakowanych prezentów, i catering wigilijny dla 150 osób. My też otrzymujemy świąteczny prezent –otrzymujemy wpis do KRS. Jesteśmy fundacją!
Zamykamy rok 2020 liczbą 6940 wydanych obiadów, 120 Podopiecznych i niezwykłą wartością dodaną: bezcenną pozytywną energią osób połączonych wspólną ideą.